fbpx

Tkaniny z tworzywa sztucznego, imitujące naturalną skórę, zdobywają większe zainteresowanie. Dzieje się tak za sprawą coraz lepszych technologii ich produkcji. Postęp w tej materii doprowadził do sytuacji, że czasami nawet specjaliści mają problem z odróżnieniem imitacji skóry od skóry naturalnej. Idealne odwzorowanie wyglądu surowca nie idzie jednak w parze z odwzorowaniem jego cech fizycznych. W tym artykule opiszemy oba typy obicia oraz odpowiemy na pytanie czy ekoskóra jest naprawdę eko.

Czym jest ekoskóra

Nazywana również „skajem”. Jest to materiał syntetyczny, wyprodukowany głównie z poliamidu, poliestru, poliuretanu (PU) lub polichlorku winylu (PVC). W związku z powyższym ekoskóra nie ma nic wspólnego z tworzywem naturalnym. Jest powszechnie wykorzystywana w przemyśle: obuwniczym, meblarskim, samochodowym, odzieżowym. Wysokie koszty obróbki skóry naturalnej oraz popyt na ten ekskluzywny materiał wymusił na producentach dostarczenie tańszego, zamiennego produktu z materiału sztucznego z tłoczonym wzorem. Produkcja mebli ze skórą syntetyczną przypomina produkcję mebli z tkaniną tapicerską. Skóra syntetyczna nie chłonie wody i w mniejszym stopniu reaguje na warunki atmosferyczne (wilgotność, promienie UV, temperatura). Te cechy sprawiają, że chętnie stosowana jest przy produkcji m.in. siedzisk w motocyklach, łodziach oraz innych mebli narażonych na zewnętrzne czynniki atmosferyczne. Łatwo poddaje się czyszczeniu, dlatego szeroko stosowana jest m.in w gabinetach lekarskich. Ekoskóra charakteryzuje się gorszą przepuszczalnością powietrza oraz pary wodnej. Posiada warstwę zabezpieczającą przed zabrudzeniami więc w zasadzie nie wymaga konserwacji. W wysokich temperaturach topi się i spala emitując zapach spalonego plastiku. W celu obniżenia cen produkcji mebla ze skórą naturalną często stosuje się skórę syntetyczną w elementach, których intensywność użytkowania jest zdecydowanie mniejsza (bok i tył mebli). Ten sam zabieg stosowany jest w branży motoryzacyjnej. Jedną z największych wad ekoskóry jest podatność na zniszczenia. Na elementach wysoko eksploatowanych (podłokietnik, siedzisko, oparcie) dosyć szybko dochodzi do pęknięć, kruszenia i przetarć wierzchniej powłoki, szczególnie na meblach. Wiele osób dzwoni do nas i szuka informacji z gatunku: naprawa ekoskóry, popękana ekoskóra jak naprawić, jak naprawić pęknięcia na ekoskórze. Niestety, ale mamy złą informację – zniszczenia takie nie nadają się do naprawy.

Skóra naturalna

Tak, jak wspomniano na początku artykułu, skóra syntetyczna jest wyprodukowana w 100% z tworzywa sztucznego (plastiku). Wszyscy wiemy, że nadmiar odpadów plastikowych jest jednym z największych czynników generujących zanieczyszczenie środowiska. Sprzedawcy i producenci mebli często ekologiczność tego produktu uzasadniają faktem, iż nie jest to produkt odzwierzęcy, co z ekologią nie ma nic wspólnego. Pamiętajmy, że skóra naturalna jest pozyskiwana ze zwierząt hodowanych docelowo w celu produkcji artykułów spożywczych. W procesie uboju skóra jest materiałem ubocznym, którego wyrzucenie byłoby bardzo nierozsądne. Można zatem powiedzieć, że bardziej chodzi tu o kwestie etyczne, dotyczące istoty samego uboju zwierząt. Sytuacją niedopuszczalną jest zabijanie zwierząt jedynie dla skór czy futer. Do momentu, gdy skóra jest jedynie materiałem ubocznym w procesie uboju na pokarm, nie jest uzasadnione przedstawianie skóry naturalnej jako nie ekologicznej, nadając tym samym ekologiczność skórze syntetycznej. W tym miejscu należy dodać, że meble obite skórą naturalną, traktowane w odpowiedni sposób mogą przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Z perspektywy użytkownika, to najważniejsza różnica pomiędzy skórą naturalną a ekoskórą, która po kilku latach (a bywa, że na nawet miesiącach) ulega zużyciu, niemożliwym do naprawienia, stając się w ten sposób odpadem sztucznym. Podsumowując: określenie skóry syntetycznej jako „ekologiczna” jest typowym chwytem marketingowym, kierowanym do nieświadomych klientów.

Skóra naturalna czy ekoskóra?

Renowacja mebli skórzanychObicie ze skóry naturalnej jest o wiele droższe, ale wyjątkowe (każda skóra jest inna). Z upływem lat nie niszczy się, tak jak tkaniny sztuczne, tylko starzeje. Aby jak najdłużej utrzymać jej początkowe właściwości, należy systematycznie wykonywać czyszczenie i konserwację skóry . Dotyczy to zarówno mebli z tapicerką skórzaną, jak i skór samochodowych . Skóra syntetyczna z kolei nie wymaga specjalnych zabiegów związanych z czyszczeniem i impregnacją. Jak napisaliśmy wyżej – żywotność skóry naturalnej jest nieporównywalnie dłuższa, niż ekoskóry. Nawet w przypadku, gdy użytkownik nie przeprowadza regularnie czyszczenia i konserwacji tapicerki skórzanej. Wówczas jednak, szybciej na skórze naturalnej pojawią się oznaki zużycia – pęknięcia, otarcia itd. Skórę naturalną, w przeciwieństwie do skóry sztucznej można „uratować”. Gdy obicie jest pomarszczone, popękane, przetarte, rozerwane możemy przeprowadzić renowację skóry naturalnej zarówno w przypadku mebli domowych, biurowych, jak i skór samochodowych. Surowiec naturalny jest mniej odporny na czynniki atmosferyczne, ale odporniejszy na tarcia, rozciąganie oraz przepuszcza powietrze w przeciwieństwie do skóry sztucznej.

Która skórkę wybrać?

Podsumowując, meble skórzane (skóra naturalna) są dobrym wyborem dla osób, które poszukują naturalnego piękna, trwałości, prestiżu. Idealnie komponują się zarówno z nowoczesnym, jak i klasycznym i „starodawnym” stylem wystroju wnętrz. Co więcej, często bywa tak, że mebel ze skóry naturalnej z upływem lat staje się bardziej wartościowy, ciekawszy. Skóra syntetyczna jest tańszą wersją, która pod względem wytrzymałości nie zastąpi naturalnego surowca. Jeśli mamy ograniczony budżet i planujemy szybką wymianę mebli na nowe, to wybór skóry syntetycznej może być praktycznym podejściem. Skóra syntetyczna może być też dobrym rozwiązaniem, gdy wiemy, że mebel nie będzie mocno eksploatowany. Natomiast jeśli chcemy, aby meble służyły nam codziennie przez lata warto rozważyć zakup mebla wykonanego w oparciu o naturalne surowce. Koszt jest co prawda większy, ale zwróci się w dłuższym okresie czasu oraz co ważne będzie to lepszy wybór dla naszego środowiska. 

Call Now Button