fbpx

W ostatnim czasie sytuacja zmusiła nas do pozostania w domach. Czas pandemii pokazał, że wiele firm wdrożyło pracę zdalną. Coraz więcej słyszy się o tym, że firmy zaczną częściej wdrażać takie rozwiązanie w czasie normalnego funkcjonowania gospodarki. Większe przyzwolenie pracodawców na pracę zdalną może spowodować, że więcej czasu będziemy spędzać w naszych mieszkaniach. Nasze domy mogą więc przyjąć również funkcję miejsca pracy, dlatego warto pamiętać, że czyste pomieszczenie ma bardzo duży wpływ na naszą koncentrację i wydajność. Na czyste pomieszczenie składa się nie tylko to, co widzimy gołym okiem, ale również ilość mikroorganizmów, obecnych w powietrzu i na przedmiotach.

Typowe rodzaje mikroorganizmów

Wirusy
Działają na wszystkie formy życia. Są niezdolne do rozmnażania się poza komórką organizmu. Wirusy są przynoszone m.in. z zewnątrz przez mieszkańców na ubraniach, przedmiotach, dłoniach.

Bakterie
Paradoksalnie najwięcej jest ich na powierzchniach w kuchni, a nie w toalecie i łazience, jak mogłoby się wydawać.

Grzyby
Lubią ciepłe i wilgotne pomieszczenia, dlatego często występują w łazienkach. Pamiętajmy, że grzyby i pleśnie oprócz psucia wyglądu pomieszczenia również wydzielają mykotoksyny szkodliwe dla naszego zdrowia.

Utrzymanie czystości w mieszkaniu – podstawowe czynności

Wietrzenie mieszkania
Ważne w utrzymaniu zdrowego klimatu to wpuszczanie do środka świeżego powietrza.

Pranie ubrań
Nasze ubrania są transporterem wszelakich szkodliwych mikroorganizmów przynoszonych z zewnątrz.

Mycie powierzchni
Istotne jest regularne mycie powierzchni, szczególnie kuchennych oraz w łazience ze względu na dobre warunki bytowania dla mikroorganizmów.

Odkurzanie i trzepanie dywanów
Odkurzanie najlepiej wykonać raz w tygodniu, a trzepanie co najmniej 2 razy w roku.

Wycieranie kurzy
Najlepiej używać ściereczek antystatycznych. Dobrym rozwiązaniem jest ściąganie warstwy kurzu odkurzaczem.

Te zadania powierz profesjonalistom

Powyżej wymieniono jedne z podstawowych czynności istotnych przy sprzątaniu domów i mieszkań, oraz sprzątaniu biur. Są jednak takie, które mają znaczący wpływ na nasze zdrowie i komfort, ale do ich wykonania potrzebna jest już wiedza i profesjonalny sprzęt. Mamy tutaj na myśli czyszczenie tapicerki meblowej, wykładzin, dywanów oraz ozonowanie pomieszczeń.

Często zaniedbujemy czyszczenie mebli, dywanów, wykładzin czekając do momentu, kiedy stopień zabrudzenia spowoduje konieczność nowego zakupu lub widok brudnych rzeczy jest ciężki do zniesienia. Pamiętajmy, że w strukturze tapicerki i we włóknach dywanów, wykładzin znajduje się wiele alergenów, wirusów, bakterii, które codziennie wdychamy. Regularne pranie poprawia zatem nasz komfort, wpływa pozytywnie na nasze zdrowie oraz wydłuża żywotność wyposażenia. Powinniśmy być o tym świadomi, tak samo, jak o konieczności prania ubrań, pościeli itp.

Dodatkową czynnością jest ozonowanie pomieszczeń, które zyskało większą popularność w czasie pandemii. Jest to na tą chwilę najlepsza metoda dezynfekcji całego pomieszczenia. Jest ona w 100% naturalna i skuteczniejsza od dezynfekcji chemicznej. Prawidłowo wykonana będzie jednak tylko przez osoby przeszkolone i dysponujące profesjonalnym sprzętem. Niestety w czasie pandemii powstało dużo firm wykonujących usługę nieprofesjonalnie z użyciem taniego, chińskiego sprzętu co z ozonowaniem nie ma nic wspólnego. Traktujmy ozonowanie jako uzupełnienie wcześniej wymienionych czynności. Pomimo regularnego sprzątania nie jesteśmy w stanie wyeliminować mikroorganizmów znajdujących się w powietrzu oraz miejscach trudno dostępnych. Usługa ozonowania znacząco poprawi jakość powietrza w mieszkaniu i sprawi, że po prostu poczujesz się lepiej.

Call Now Button