fbpx

Zapewne słyszałeś/słyszałaś takie hasła: pranie ekstrakcyjne, czyszczenie ekstrakcyjne, ekstrakcyjne pranie tapicerki. Chcesz się dowiedzieć czym jest pranie ekstrakcyjne i na czym polega pranie tapicerki metodą ekstrakcyjną? Czemu czyszczenie ekstrakcyjne jest takie skuteczne i jak się ono ma do innych metod prania? A może nawet myślisz o samodzielnym zastosowaniu tego sposobu prania? Artykuł, który dla Ciebie przygotowaliśmy, to solidna dawka wiedzy na temat prania ekstrakcyjnego. Miłej lektury.

Czym jest metoda ekstrakcyjna i co można prać w ten sposób

Czyszczenie ekstrakcyjne, zwane jest również praniem ekstrakcyjnym, płukaniem ekstrakcyjnym, praniem na mokro, a także czyszczeniem natryskowo-ssącym. Podstawą zastosowania tej metody, jest użycie profesjonalnego odkurzacza piorącego (maszyny natryskowo-ssącej). To przy jego pomocy wykonuje się płukanie materiału wodą ze specjalistycznym środkiem do prania.

Pranie ekstrakcyjne, nie jest czynnością banalną. Wymaga nie tylko profesjonalnej maszyny, ale również umiejętności dobrania najlepszych środków chemicznych do pranej powierzchni oraz do rodzaju plam. Właściwie wykonane pranie ekstrakcyjne posiada bardzo wysoką skuteczność usuwania plam i zabrudzenia z włókien tkaniny. Likwiduje także zacieki powstałe na przykład w wyniku samodzielnego prania mydłem lub innymi detergentami.

Zastosowanie metody ekstrakcyjnej:

Pranie ekstrakcyjne bardzo dobrze radzi sobie przy różnych rodzajach zabrudzeń na różnych materiałach tapicerowanych: kanapy, sofy, narożniki, pufy, fotele, krzesła, siedzenia i fotele samochodowe, materace, wykładziny, dywany itd. Metodą tą można likwidować rozmaite rodzaje zabrudzeń – można zarówno usunąć plamy po winie, kawie, herbacie , jak i zneutralizować plamy z moczu .

Pranie ekstrakcyjne a pranie parowe

Oprócz czyszczenia ekstrakcyjnego, czyli na mokro, warto wspomnieć kilka słów także o praniu parowym. Coraz częściej słyszy się o czyszczeniu parowym tapicerki lub dywanów. Ze względu na dobre właściwości czyszczące oraz dezynfekujące gorącej pary, wiele osób często zastanawia się, którą usługę/metodę wybrać. Główną różnicą między odkurzaczem ekstrakcyjnym, a parowym jest nośnik brudu. W odkurzaczu ekstrakcyjnym nośnikiem brudu jest tzw. roztwór roboczy, czyli ciepła woda z dodatkiem chemii czyszczącej. Natomiast w odkurzaczu parowym, nośnikiem brudu jest para. Odkurzacz parowy zużywa znikomą ilość wody w porównaniu do odkurzacza ekstrakcyjnego, co wpływa na szybszy proces schnięcia tapicerki i dywanów. Dodatkowo, głównym czynnikiem czyszczącym pary jest temperatura, dlatego zdecydowanie lepiej metoda parowa radzi sobie z eliminowaniem wszelkiego rodzaju alergenów, roztoczy. Czy jednak wszystkie te cechy odkurzacza parowego decydują o lepszej skuteczności czyszczenia od odkurzacza ekstrakcyjnego? Nie do końca. Wszystko zależy od powierzchni, którą chcemy poddać czyszczeniu. Odkurzacz parowy świetnie sprawdza się w czyszczeniu powierzchni twardych tj. glazury, ceramiki, fug, sprzętu kuchennego (piekarnik, kuchenka), czyli wszędzie tam, gdzie powierzchnia jest twarda. W przypadku tapicerki, dywanów proces czyszczenia wygląda inaczej. Tutaj decydującym czynnikiem jest efekt filtracji „płukania” tak jak w przypadku prania ubrań. Dokładne wyciągnięcie brudu z wnętrza tkaniny, włókna dywanu jest możliwe tylko wtedy, gdy zaaplikujemy roztwór czyszczący w głąb struktury tkaniny, a następnie wyciągniemy na zasadzie wyssania brudnej wody. Tylko w ten sposób możemy dokładnie wyciągnąć zalegające zanieczyszczenie w głębi tkaniny. Odkurzacz parowy ze względu na swoją specyfikę działania, nie da nam efektu płukania, a co za tym idzie zadziała tylko powierzchniowo na tkaninę. Zostanie usunięty tylko wierzchni brud. Często istnieje ryzyko utrwalenia plamy m.in. po zabrudzeniach po kawie, winie, herbacie. Dlatego w celu dogłębnego wyciągnięcia brudu z tapicerki, dywanu zalecamy skorzystanie z usług firmy wykonującej pranie ekstrakcyjne , czyli na mokro.

Jak wygląda proces prania ekstrakcyjnego

Czyszczenie ekstrakcyjne to metoda dogłębnego prania tapicerki, dywanów na zasadzie techniki natryskowo-ssącej i wykonuje się ją za pomocą odkurzacza piorącego (ekstrakcyjnego). Sposób działania urządzenia obrazuje przykładowy, poniższy schemat.

Jak wygląda proces prania ekstrakcyjnego

Czysty roztwór jest transportowany wężykiem ze zbiornika za pomocą pompy, a następnie natryskiwany na czyszczoną powierzchnię. Woda z zalegającym brudem w tkaninie jest wyciągana do zbiornika z brudną wodą za pomocą turbiny. Proces powtarzany jest do momentu, gdy odciągana woda będzie czysta, pozbawiona brudu. Należy zaznaczyć, że profesjonalne czyszczenie musi składać się z kilku czynności. Samo zastosowanie odkurzacza piorącego nie da nam zadowalających efektów. Na skuteczne czyszczenie wpływają cztery czynniki, które obrazuje poniższy schemat (koło Sinnera).

skuteczne czyszczenie metodą ekstrakcyjną

Proces czyszczenia tapicerki, dywanów, wykładzin – przykład

Działanie chemiczne– na czyszczoną tkaninę jest nanoszony opryskiwaczem silniejszy środek z wyższym ph, tzw. pre-spray, który ma za zadanie oddzielić brud od czyszczonej tkaniny. Należy pamiętać, że każdy rodzaj włókna ma inny zakres tolerancji ph, dlatego wiedza w zakresie doboru odpowiedniej chemii jest niezbędna. Włókna naturalne jak jedwab, bawełna, wełna są delikatne, dlatego stosowanie agresywnej chemii z większym ph może odbarwić włókno. Tkaniny sztuczne np. z polipropylenu, poliamidu są odporne na bardziej agresywną chemię.

Działanie mechaniczne– w celu zwiększenia skuteczności nałożonego środka należy wprowadzić mechanikę, czyli w tym przypadku wcieranie chemii za pomocą szorowarki lub szczotki na zasadzie szorowania. Twardość włókien szczotki powinna być dobrana do powierzchni jaką czyścimy.

Czas działania – nałożony i wtarty środek rozpuszczający brud powinien poleżeć na pranej powierzchni przez czas zalecany przez producenta środka. Nie możemy doprowadzić do wyschnięcia środka, gdyż może to spowodować odbarwienie tkaniny.

Temperatura roztworu roboczego – im wyższa temperatura roztworu tym skuteczniejszy proces czyszczenia. Badania wskazują, że zwiększenie temperatury roztworu o 10 stopni poprawia skuteczność prania dwukrotnie. Nałożony wstępny środek czyszczący wypłukujemy razem z zabrudzeniami za pomocą roztworu roboczego z użyciem odkurzacza piorącego. Roztwór roboczy (płuczący) to mieszanka płynu lub proszku z wodą, ze zdecydowanie niższym ph. W ten sposób wypłukujemy zanieczyszczenia i neutralizujemy wyższe ph wcześniej nałożonego środka, co wpływa na bezpieczeństwo stabilności koloru tkaniny po wyschnięciu.

Powyżej opisaliśmy profesjonalną metodę prania tapicerki, dywanów, wykładzin. Jeżeli jesteś zainteresowany taką usługą, zapraszamy do kontaktu z nami.

Jesteś z Warszawy lub okolic? Sprawdź naszą ofertę: pranie tapicerki Warszawa

Call Now Button