fbpx

Wybierając meble skórzane, często kierujemy się kwestiami związanymi z estetyką mebla i/lub jego wymiarami, zapominając o rodzaju skóry. Przecież skóra, to skóra… Nic bardziej mylnego – rodzaj skóry, którą obita jest nasza sofa, wypoczynek, krzesła czy też kanapa będzie bardzo istotny na etapie korzystania z mebla, pielęgnacji i czyszczenia..

Skóra vs ekoskóra

W jednym ze wcześniejszych artykułów wyjaśnialiśmy już czym jest tak zwana „skóra eko”, czyli inaczej skaj (skaja), ekoskóra (eko skóra). Najprościej rzecz ujmując, ekoskóra jedynie emituje skórę – to w 100% plastik. Z tego też powodu, materiał ten, nie może być traktowany jako rodzaj tapicerki skórzanej – skaj z naturalnym materiałem nie ma nic wspólnego. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, zapraszamy do lektury wpisu: Czy ekoskóra to produkt ekologiczny?

Skóra naturalna – rodzaje skór meblowych

W tym artykule postaramy się nieco rozjaśnić zawiłości przy odróżnianiu rodzaju skóry meblowej i podpowiemy jakie są mocne i słabe strony poszczególnych typów skór używanych w produkcji kanap, sof, wypoczynków itd.

Podstawowy podział na rodzaje skór to podział na podstawie porów skóry: otwarta i zamknięta. Z punktu widzenia nabywcy mebla, różnice jakie występują pomiędzy tymi rodzajami są bardzo istotne. Wpływają one nie tylko na kwestie związane z eksploatacją mebla, ale również znacząco na jego cenę.

Skóra meblowa otwarta

Skóra otwarta – nazwa pochodzi od otwartych porów skóry. Produkowana jest ona z najlepszych jakościowo błamów (kawałków) skóry zwierzęcej. Nie jest poddawana procesowi tłoczenia, dlatego kawałki skóry nie mogą posiadać śladów ukąszeń, zadrapań. Wykonana z górnej warstwy skóry tzw. lica. Górna warstwa skóry jest mocniejsza ze względu na mniejsze rozwarstwienie włókien, co wpływa na większą odporność wobec czynników mechanicznych.

Anilina – skóra anilinowa

Anilina – rodzaj skóry otwartej, który podczas kontaktu z nią najbardziej oddaje uczucie naturalności skóry ze wszystkich rodzajów obicia skórzanego. Jest farbowana na wskroś. Oznacza to, że skóra chłonie pigmenty farby zmieniając jedynie swój naturalny kolor. Anilina nie jest poddawana farbowaniu wierzchniemu. Brak wierzchniej warstwy farby wpływa na naturalność skóry w dotyku. Przez to jednak nie posiada warstwy ochronnej. Podczas rozlania substancja wnika natychmiastowo w skórę pozostawiając plamy praktycznie niemożliwe do usunięcia.

Skóry semianilinowe (skóry semi-anilinowe)

Semi-anilina (czy też semianilinowa) różni się od aniliny jedynie tym, że posiada cienką, wierzchnią warstwę pigmentu. Jest zatem delikatnie zabezpieczona, przez co rozlana substancja wolniej wnika w strukturę skóry.

Skóra otwarta –  podsumowanie

W przypadku mebli skórzanych, ten rodzaj jest rzadziej spotykany. Przeważnie skórę otwartą stosuje się w meblach bardzo drogich, rzadko spotykanych w salonach meblowych – często wykonywanych pod zamówienie.  Z punktu widzenia użytkownika, należy wiedzieć, że cena nie idzie w parze z łatwością utrzymania mebli w czystości. Skóry otwarte wchłaniają ciecze, zatem łatwo je poplamić. Niestety, usuwanie plam ze skór szorstkich jest bardzo trudne, a często wręcz niemożliwe.

Skóra otwarta typowe zaplamienia

Skóra meblowa zamknięta

Podobnie, jak w przypadku skór otwartych, nazwa pochodzi od porów skóry – w tym wypadku zamkniętych. Z uwagi na cenę oraz większą łatwość w utrzymaniu mebla o takiej tapicerce skórę zamkniętą stosuje się najczęściej w produkcji mebli.

Najpopularniejsze skóry zamknięte to:

Skóra gładka zamknięta

Jest ona produkowana również z mocniejszej, górnej warstwy skóry (lica). Skórę gładką zamkniętą poddaje się procesowi tłoczenia, dlatego błamy skóry nie muszą być już tak doskonałe, jak przy anilinie. Dodatkowo, skóra jest pigmentowana powierzchniowo, przez co struktura staje się zamknięta. Przy finalnym wykończeniu tego typu obicia nakłada się na powierzchnię bezbarwny lakier ochronny. Sprawia to, że tapicerka skórzana jest odporna na blaknięcie w wyniku promieni słonecznych, a także na odbarwienia z powodu rozlania substancji płynnych na mebel (woda utrzymuje się na powierzchni).

Skóra gładka

Skóry PU i Bycast

PU/Bycast – wykonana z dwoiny mizdrowej, czyli dolnej warstwy skóry. Skóra taka jest mniej odporna na czynniki mechaniczne, ze względu na słabszą strukturę włókien skóry. Oprócz powierzchniowego farbowania nakładana jest dodatkowo warstwa folii (poliuretan). Oddychalność skóry przez to jest ograniczona. Obicie tego typu nie należy do trwałych i nie jest zalecane, jeśli sofa, kanapa, krzesła mają być bardziej intensywnie eksploatowane (np. w salonie w salonie do codziennego użytkowania).

Skóra Bycas pęknięcie

Jaką wybrać tapicerkę skórzaną ze skóry naturalnej?

Oczywiście, nie będziemy za Ciebie wybierali mebli skórzanych do Twojego salonu czy też gabinetu. Jednak z uwagi na to, że zawodowo świadczymy usługę czyszczenie tapicerki skórzanej meblowej oraz czyszczenie skórzanej tapicerki samochodowej, a także usługę renowacji mebli skórzanych w Warszawie i okolicach, dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem.

Skóra otwarta jest bardzo piękna i najbardziej oddaje naturalność skóry. Zakup takiego mebla to przede wszystkim kwestie wizerunkowe. Głównym celem umieszczenia mebla z tą tapicerką jest nadanie ekskluzywności i prestiżu pomieszczeniu. Świetnie nadaje się tam, gdzie estetyka ma duże znaczenie. Meble obite skórą otwartą są jednak narażone na zaplamienia trudne do usunięcia, a czyszczenie i możliwość farbowania jest ograniczona. Meble takie nie są dedykowane do pomieszczeń mocno eksploatowanych, a już na pewno nie do domu, w którym są małe dzieci oraz zwierzęta.

Skóra zamknięta nie bez powodu jest najczęściej wybieraną do produkcji mebli. Po pierwszej, jest ona zdecydowanie tańsza od skóry otwartej. Po drugie: łatwo poddaje się czyszczeniu i pielęgnacji. Nie chłonie wilgoci jak skóra otwarta i tym samym łatwo nie ulega przebarwieniom. Meble obite skórą gładką zamkniętą mogą nam służyć przez kilkanaście lat. Po trzecie: gdy ze względu na swój wiek skóra ulegnie przetarciom, delikatnym pęknięciom lub przebarwieniom można poddać ją usłudze renowacji skóry . Zabieg renowacji pozwoli przedłużyć żywotność mebla o następne lata.

Jesteś z Warszawy lub okolic? Sprawdź usługi prania i czyszczenia Indygoo :

Call Now Button