fbpx

Kto choć raz nie zalał napojem kanapy, fotela lub dywanu niech pierwszy rzuci kamieniem. W trakcie codziennych czynności, wystarczy chwila nieostrożności, aby zawartość kubka, szklanki lub kieliszka wylądowała na dywanie, krześle lub innym tapicerowanym meblu. Wówczas zaczyna się nerwowe „guglanie”: jak usunąć plamy z herbaty, jak sprać czerwone wino, jak usunąć plamę z kawy itd. Przychodzimy z pomocą – w tym artykule opiszemy, jak radzić sobie w takich sytuacjach.

Plamy na tapicerce i/lub dywanie

Na co dzień, nasza firma świadczy usługi takie jak: pranie i czyszczenie tapicerki meblowej, oraz pranie dywanów. Opierając się na naszym doświadczeniu w tych dziedzinach, przygotowaliśmy dla Państwa krótki poradnik, jak postępować z plamami z wina, kawy lub herbaty na tapicerce meblowej i dywanach.

Zarówno dywany, jak i meble tapicerowane znajdują się prawie w każdym domu. Podczas użytkowania mebla nie raz zdarzy nam się wylać nieumyślnie na tapicerkę substancję barwiącą – kawę, herbatę, wino lub inne „kolorowe” napoje, a czasami nawet poplamić meble krwią.

Po pierwsze i najważniejszeliczy się czas! Sytuacje, o których piszemy wymagają natychmiastowej interwencji. Tylko szybka reakcja zminimalizuje ryzyko wystąpienia na tapicerce meblowej / dywanie stałego zabrudzenia, które może okazać się niemożliwe do usunięcia.

Domowe sposoby usuwania plamy po kawie, herbacie, winie

W momencie rozlania barwiącego napoju na tapicerkę kluczową rolę odgrywa czas. Zabieg czyszczenia można przeprowadzić z użyciem środków dostępnych w domu m.in. soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, proszek do prania, ocet. Soda oczyszczona słynie z szerokiego zastosowania w gospodarstwach domowych i bardzo dobrze sprawdza się również w czyszczeniu tapicerek meblowych oraz dywanów. Spośród wyżej wymienionych środków, naszym zdaniem, to właśnie soda oczyszczona charakteryzuje się najwyższą skutecznością. Dlatego też, ze względu na jej skuteczność, wyjaśnimy jak przeprowadzić proces czyszczenia z użyciem sody. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że szybko podjęta interwencja uchroni tkaninę przed stałym zabarwieniem.

plama po czerwonym winie na dywanie

Czyszczenie sodą plam po kawie, herbacie, winie na tapicerce i dywanie

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest przyłożenie czystej, suchej szmatki w celu wyciągnięcia nadmiaru substancji z tapicerki. Należy pamiętać, aby nie wycierać plamy, a tylko przyłożyć i docisnąć ściereczkę. Wycieranie plamy spowoduje, że substancja wniknie głębiej w strukturę tapicerki i dodatkowo powiększy plamę. Gdy zauważymy, że ściereczka nie wchłania już więcej substancji przystępujemy do wykonania tak zwanej „papki z sody”. Uzyskujemy ją mieszając sodę z niewielką ilością wody, aby uzyskać gęstą konsystencję. Tak przygotowaną papkę nanosimy na miejsce, gdzie znajduje się plama. Za pomocą małej gąbki, delikatnym ruchem okrężnym, wcieramy substancję z użyciem niewielkiej ilości siły. Następnie pozostawiamy substancję do wyschnięcia, aby w kolejnym kroku usunąć ją za pomocą odkurzacza. 

Profesjonalne usunięcie plam z użyciem odkurzacza piorącego

Przedstawiony wyżej domowy sposób na usunięcie plam z mebli lub dywanów niestety nie gwarantuje usunięcia plam w 100%. Efekt będzie zależny od czasu, który upłynął od wystąpienia plam, ilości i rodzaju rozlanej substancji, a także od materiału na jaki została wylana ciecz. Prawdopodobnie jednak czyszczenie plam sodą oczyszczoną nie usunie w całości plamy i będzie ona nadal lekko widoczna.

Dlatego też, powyższe zalecenia należy traktować jako wskazówkę do przeprowadzenia doraźnych czynności mających na celu zminimalizowanie właściwości barwiących substancji. W większości przypadków, po wylaniu kawy, herbaty, wina (zwłaszcza czerwonego), niezbędne będzie także profesjonalne pranie tapicerki lub fachowe czyszczenie dywanu. W tym celu zalecamy zatrudnienie wyspecjalizowanej firmy, która przeprowadzi dokładne pranie.

Jeśli jesteś z Warszawy lub okolic? Sprawdź ofertę usług prania i czyszczenia Indygo:

Usuwanie plam z tapicerki i dywanu – podsumowanie

W przypadku zalania winem, kawą lub herbatą mebli o tapicerce materiałowej lub dywanu należy jak najszybciej zniwelować plamę. Osuszenie powierzchni i zastosowanie sody oczyszczonej pozwoli uniknąć trwałego wniknięcia barwników w mebel. Jako firmie świadczącej usługi prania i czyszczenia tapicerki, często zdarza się nam podejmować interwencje po kilku dniach od wylania napoju. Niestety, ale taki czas oczekiwania, bez wstępnej interwencji gospodarza, może spowodować trwałe przebarwienie i niemożliwe do usunięcia plamy, nawet z użyciem profesjonalnego sprzętu i chemii.

Najbardziej skutecznym sposobem usunięcia plamy jest czyszczenie ekstrakcyjne, czyli na mokro. Czyszczenie takie polega na wstępnym rozpuszczeniu brudu dzięki zastosowaniu profesjonalnych środków dedykowanych do rodzaju plamy m.in. po kawie, herbacie, winie. Następnie wypłukuje się naniesiony środek razem z rozpuszczonym brudem za pomocą odkurzacza piorącego. Tylko w ten sposób możemy dokładnie usunąć wylaną substancję, zalegającą w tapicerce. Więcej o metodzie ekstrakcyjnej opisujemy w artykule: Na czym polega pranie ekstrakcyjne

Indygoo: pranie i czyszczenie tapicerki oraz dywanów w Warszawie i okolicach. Zadzwoń teraz: 510343677 lub skorzystaj z formularza 

Call Now Button