fbpx

Wykładzina dywanowa zaliczana jest do sposobu pokrywania powierzchni podłóg, z którym najczęściej spotkamy się w mieszkaniach, domach oraz pomieszczeniach biurowych. Swoją niezwykłą popularność zawdzięcza przede wszystkim pozytywnym właściwościom, które doceniają zarówno mieszkańcy, jak i pracownicy wybranych obiektów.

Dobrze dobrane wykładziny pełnią funkcje użytkowe, czyli wygłuszają oraz ocieplają. Z drugiej strony ich wygląd sprawia, że stają się również ciekawym sposobem ozdabiania pomieszczeń. Ponadto, w przeciwieństwie do płytek ceramicznych, paneli, desek, a nawet wykładziny z PCV – tradycyjna wykładzina dywanowa jest bardzo przyjemna w dotyku.

Wystarczy zadbać o jej właściwą pielęgnację, a sama odwdzięczy się bezproblemowym użytkowaniem – i to przez wiele długich lat. Jak to zrobić? O tym opowiemy w dalszej części tego artykułu – zapraszamy!

Bieżąca pielęgnacja wykładziny dywanowej. Dlaczego to takie ważne?

Podstawową czynnością wydłużającą żywotność wykładziny jest jej regularne odkurzanie. Zaleca się wykonywanie tej czynności co najmniej jeden, a nawet dwa razy w tygodniu. Wszystko zależy od tego, gdzie wykładzina się znajduje. W pomieszczeniach biurowych (ze względu na dużą intensywność użytkowania), odkurzanie wykładziny powinno być przeprowadzane nawet codziennie. Z kolei w pomieszczeniach mieszkalnych – okres ten może zostać wydłużony nawet do tygodnia.

Czysta wykładzina dywanowa ma wpływ na nasze zdrowie

Regularne odkurzanie pozwala na skuteczną walkę z alergenami, które mogą znajdować się zarówno na wykładzinie, jak i unosić się w powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że powyższa czynność nie jest wystarczająca do utrzymania wykładziny w należytej czystości.

Codzienne chodzenie po wykładzinie sprawia, że brud, kurz, pył i inne zanieczyszczenia są wręcz “wbijane” w głąb włókien. A to z kolei powoduje, że zwykłe odkurzanie wykładziny to zdecydowanie za mało.

Często wydaje nam się, że jest ona czysta, bo regularnie ją odkurzamy i nie ma na niej widocznych plam. Niestety – jest to bardzo błędne odczucie, które najlepiej demaskuje właśnie profesjonalne pranie wykładziny. Dopiero po jego przeprowadzeniu możemy się dowiedzieć, ile tak naprawdę skrywało się w niej brudu oraz innych zanieczyszczeń.

Jak poradzić sobie z plamą na wykładzinie?

Często zdarzy nam się rozlać napój lub upuścić posiłek. Wówczas, szybko sięgamy po środki codziennego użytku – takie, jak mydło czy płyn do mycia naczyń, a następnie próbujemy usunąć plamę intensywnie pocierając zabrudzone miejsce. Niestety, w ten sposób nie usuniemy plamy z wykładziny, a tylko pogorszymy sytuację – doprowadzając do utrwalenia całego zabrudzenia.

Zatem, jak podchodzić do czyszczenia wykładzin, aby było ono skuteczne? Najważniejsze to zebrać nadmiar wilgoci – na przykład przykładając suchy ręcznik. Możemy spróbować doraźnej metody z użyciem sody (więcej na jej temat wspominamy tutaj).

Jeżeli chcemy spróbować własnych sił w usunięciu plamy z wykładziny dywanowej – najlepszym wyborem jest postawienie na profesjonalne odplamiacze. Czy one wystarczą? Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że nie do końca. Dokładne usunięcie plam z wykładziny jest możliwe poprzez zastosowanie dedykowanych środków oraz ich bardzo dokładne wypłukanie – najlepiej za pomocą profesjonalnego odkurzacza.

W tym miejscu warto wspomnieć, że pozostawienie plamy “samej sobie”, bez interwencji w postaci czyszczenia oraz dalsze jej użytkowanie – może doprowadzić do trwałych uszkodzeń (objawiających się chociażby odbarwieniami włókien).

Czyszczenie wykładziny dywanowej – poznaj skuteczne sposoby

Tak jak wspomnieliśmy powyżej – odkurzanie nie jest wystarczającą czynnością, jeżeli zależy nam na naprawdę czystej wykładzinie. Poza powierzchownym usuwaniem kurzu i zabrudzeń – od czasu do czasu należy ją poddawać bardziej gruntownemu i profesjonalnemu czyszczeniu. W ten sposób dbamy o higienę pomieszczenia oraz wpływamy na żywotność samej wykładziny.

Do najpopularniejszych, a zarazem najskuteczniejszych metod czyszczenia wykładziny zaliczamy:

Pielęgnacja i czyszczenie wykładziny na sucho

Takie działanie ma na celu wydłużenie czasu pomiędzy czyszczeniem dogłębnym (czyli odbywającym się na mokro). Ogranicza częstotliwość czyszczenia dogłębnego. W ten sposób dłużej zachowujemy wykładzinę w czystości. Zaletą takiego sposobu czyszczenia wykładziny jest możliwość jej użytkowania praktycznie od razu po wyczyszczeniu. Wszystko przez fakt, iż nie dochodzi do jej przemoczenia.

Czyszczenie wykładziny na sucho ma sens, gdy stosujemy je raz na okres od 1 do 3 miesięcy. Możemy je wykonać przy wykorzystaniu jednej z dwóch metod: kapsułkowania lub bonetowania.

Środki do czyszczenia wykładzin. Czym czyścić wykładzinę dywanową?

Kapsułkowanie polega na opryskaniu wykładziny specjalnym preparatem, który jest następnie wcierany za pomocą szorowarki. Preparat należy pozostawić na wykładzinie do całkowitego wyschnięcia – w wyniku krystalizacji cząsteczki preparatu chłoną cząsteczki brudu. Na końcu wystarczy odkurzyć dywan, pozbywając się preparatu razem z cząsteczkami brudu.

Bonnetowanie to z kolei sposób, za pomocą którego brud z wykładziny usuwany jest przy użyciu pada nałożonego na maszynę jednotarczową. Powierzchnia wykładziny uprzednio opryskana jest środkiem czyszczącym, aby umożliwić migrację brudu z wykładziny prosto na czysty pad.

Dogłębne czyszczenie wykładziny na mokro

Ten sposób pielęgnacji zwany jest również praniem ekstrakcyjnym. Jeżeli wykładzina jest poddawana czyszczeniu rzadziej, wtedy jedyną skuteczną metodą na pozbycie się zabrudzeń jest właśnie pranie wykładziny na mokro (z użyciem odkurzacza ekstrakcyjnego). W tym artykule dokładnie opisujemy, na czym polega proces takiego czyszczenia.

Szukasz firmy, która zajmie się profesjonalnym wyczyszczeniem Twojej wykładziny dywanowej?

Jesteśmy firmą zajmującą się pielęgnacją oraz czyszczeniem wykładziny metodą ekstrakcyjną, a naszą specjalizacją jest pranie wykładziny biurowej w Warszawie.

Nasze doświadczenie zdobyte przy wielu zleceniach pozwala na skuteczne usunięcie plam różnego pochodzenia oraz dokładne odświeżenie Twojej wykładziny. W tym filmiku prezentujemy przebieg pracy podczas jednego z naszych zleceń w warszawskim biurowcu.

Chcesz, aby podobne efekty pojawiły się także u Ciebie? Jeżeli szukasz firmy, która profesjonalnie wykona czyszczenie wykładziny w Twoim biurze – serdecznie zapraszamy do kontaktu. Służymy fachową pomocą i profesjonalnym doradztwem.

Call Now Button