fbpx

W tym wpisie poruszamy kwestię pielęgnacji mebli skórzanych. Jako, że temat jest obszerny ze względu na szeroki zakres produktów do pielęgnacji oraz rodzajów skór, skupimy się jedynie na tzw. skórze gładkiej zamkniętej. Jest to powszechny rodzaj skóry stosowany obecnie przez producentów mebli.

Określa się ją mianem zamkniętej, gdyż posiada powierzchnię zabezpieczającą w formie warstwy lakieru wykończeniowego. Chroni ona przed wytarciami oraz wnikaniem brudu w głąb struktury skóry.

Podczas rozmowy z klientami dochodzimy do wniosku, że większość posiadaczy mebli skórzanych doskonale zdaje sobie sprawę z konieczności pielęgnacji skóry, ale z różnych powodów tego nie robi. Klienci pytają nas czym pielęgnować skórę i jak często oraz czy używanie środków powszechnego użytku jak oliwa, mydło szare jest skuteczne.

Samodzielne czyszczenie i pielęgnacja mebli skórzanych

Wiele lat temu do czyszczenia i pielęgnacji wyrobów skórzanych używano środków powszechnie uznawanych jako natłuszczające, czyszczące, impregnujące typu oliwa, wosk pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, mydło szare. Stąd dalej w sieci można znaleźć wpisy zachwalające używanie środków tego typu. Stosowanie ich było podyktowane nie skutecznością działania i dobrym wpływie na skórę, a brakiem profesjonalnych środków do pielęgnacji tego surowca. Obecnie produkowana skóra do wyrobów skórzanych jest cieńsza i bardziej miękka co sprawia, że jest mniej odporna na stosowanie nieprofesjonalnych środków czyszczących i pielęgnujących. Odradzamy zatem stosowanie środków powszechnego użytku, gdyż ma to zły wpływ na trwałość obicia. Na rynku jest wiele firm profesjonalnych, którym możesz zlecić usługę czyszczenia Twojej kanapy, fotela skórzanego.

Jak często czyścić i pielęgnować meble skórzane?

Zalecane jest raz na pół roku a nawet raz na kwartał. Wszystko zależy m.in. od intensywności użytkowania, stopnia nasłonecznienia, oraz wieku mebli. Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego środka do pielęgnacji mebla najlepiej zapytać producenta preparatów jaki produkt będzie odpowiedni dla naszego mebla oraz jak często go używać. Do każdego mebla skórzanego należy podchodzić indywidualnie.

Rodzaje profesjonalnych środków do pielęgnacji mebli skórzanych

  • Mleczko/odżywka

Aplikujemy za pomocą miękkiej ściereczki. Służy impregnacji i odżywieniu powierzchni skórzanych. Zapobiega wysuszaniu i uelastycznia. Może być dodatkowo wzbogacone o np. filtry UV. Najpopularniejszy środek do pielęgnacji.

  • Krem

Działanie porównywalne do mleczka, jednak mniej wnika w głąb skóry ze względu na swoją lepkość. Tworzy powłokę, która niweluje wnikanie brudu w strukturę skóry.

  • Impregnat

Impregnacja ma za zadanie zwiększenie szczelności materiału w celu utrzymania naturalnej wilgoci skóry i wydłużenia procesu wysychania.

  • Utrwalacz

Stanowi ochronę dla górnych warstw skóry, czyli farby i lakieru wykończeniowego przed czynnikami atmosferycznymi i mechanicznymi. Zalecany do mebli nowych ale intensywnie używanych. Dedykowany jest do nowszych skór, gdyż zazwyczaj nie zawiera olejów, wosków.  

  • Wosk

Impregnuje i zmiękcza wyschniętą skórę. Stosowanie powinno być ograniczone, ponieważ natłuszczanie ma zastosowanie przy starszych meblach.

  • Olej

Stosowany do starych i bardzo wysuszonych skór.

Uwaga: Powyżej podano środki do pielęgnacji skóry gładkiej zamkniętej, czyli powszechnie używanej do produkcji mebli. Przed nałożeniem środka pielęgnującego konieczne jest wyczyszczenie skóry również z użyciem profesjonalnych środków. Do skór otwartych typu nubuk, zamsz stosuje się inne środki oraz metody czyszczenia.

Co daje regularne czyszczenie i pielęgnacja mebli skórzanych?

Jak widzimy środków do pielęgnacji jest wiele, a każdy z nich ma inne właściwości i cel zastosowania. Przy skórze starej i wyschniętej musimy użyć innego środka niż w przypadku mebli nowych. Poprzez dbanie o meble skórzane sprawiamy, że skóra nie wysycha przez co nie staje się twarda i nie pęka. Jest bardziej odporna na czynniki mechaniczne, czyli mniej ulega przetarciom. Regularna pielęgnacja wydłuża właściwości ochronne lakieru dzięki którym mebel wolniej ulega blaknięciu a farba dłużej utrzymuje się na powierzchni.

Skutki braku pielęgnacji i czyszczenia mebli skórzanych

Zdjęcie poniżej wykonano podczas usługi czyszczenia mebli u jednego z naszych klientów (fragment jaśniejszy po czyszczeniu). Brak czyszczenia i pielęgnacji przez około 10 lat sprawił, że lakier wykończeniowy utracił swoje właściwości ochronne. Podczas czyszczenia razem z wierzchnim brudem schodziła górna warstwa farby.

Renowacja mebli skórzanych Warszawa

Poniższy przykład nie świadczy o skazaniu sofy na straty. Poprzez naszą usługę renowacji mebli skórzanych możemy poprawić i wzmocnić wykończenie obicia sprawiając, że mebel posłuży przez następne lata.

Call Now Button