fbpx

Bywają w życiu takie sytuacje, gdzie przychodzi nam zmierzyć się z plamami pochodzenia biologicznego na elementach wystroju wnętrza, takich jak dywan, meble tapicerowane (kanapa, fotel, krzesło itd.) lub materace. Z problemem tego typu najczęściej mierzą się posiadacze czworonogów takich jak koty i psy. Chociaż, jak wiadomo, w życiu bywają różne sytuacje. Zwłaszcza podczas opieki nad małymi dziećmi lub osobami starszymi. Dlatego też, w poniższym artykule opiszemy jak postąpić w przypadku eliminowania moczu z tapicerki meblowej oraz dywanu.

Plama z moczu! Ratunku!

O ile mocz z ubrań, pościeli lub poszewki możemy usunąć poprzez ich upranie w pralce, o tyle z meblami, dywanem czy też materacem temat jest bardziej skomplikowany. Szczególną uwagę na precyzję podejmowanych działań, powinni zwrócić przede wszystkim posiadacze kotów. Dokładne zneutralizowanie i wyciągnięcie moczu z materiału jest wówczas bardzo ważne. Wykonanie tego nie dość dokładnie i pozostawienie zapachu moczu, prawdopodobnie spowoduje, że pupil powtórzy czynność w tym samym miejscu.

W skutecznym usuwaniu zapachu i plam moczu z tapicerki (dywanu, materaca), podobnie jak w przypadku kawy lub wina, kluczowy jest czas reakcji. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat skutecznego usuwania plam po napojach przeczytaj poradnik: Usuwanie plamy po winie, kawie, herbacie z tapicerki i dywanu.

Należy jednak wiedzieć, że doraźna interwencja domowymi sposobami nie gwarantuje 100% sukcesu w postaci usunięcia plamy z moczu oraz neutralizacji jego przykrego zapachu. Metody domowe należy raczej traktować jako sposób na zmniejszenie skutków działania moczu do momentu wykonania profesjonalnego czyszczenia tapicerki meblowej, prania dywanu czy też prania materaca. Domowe metody walki z zapachem oraz plamami z moczu nie pozwalają na pełne wyciagnięcie moczu z włókna, a jedynie neutralizują jego skład chemiczny.

Po pierwsze: przy plamach pochodzenia biologicznego działaj szybko! Mocz pozostawiony na dłuższy czas, bez jakiejkolwiek interwencji, odbarwi materiał.

Usuwanie plam z moczu domowymi sposobami

Najbardziej popularnymi środkami do usuwania moczu domowymi sposobami są: soda oczyszczona, ocet, sól kuchenna, woda utleniona. Dobrym wyborem będzie zmieszanie sody oczyszczonej z wodą utlenioną. Tak przygotowany roztwór należy nałożyć na miejsce plamy. Jeżeli posiadasz w domu opryskiwacz, wykonaj to przy jego pomocy. Proponowane proporcje: max 10g sody na 100ml wody utlenionej 3%. Większa ilość sody spowoduje, że nie otrzymamy płynu, a gęstą konsystencję. Pamiętaj, aby upewnić się, czy roztwór nie odbarwia tkaniny. W tym celu sugerujemy, aby najpierw wykonać stabilność koloru w miejscu niewidocznym mebla lub dywanu. Po nałożeniu roztworu przyłóż ręcznik papierowy. Delikatnie go dociskaj, aby ułatwić transfer substancji z tkaniny na ręcznik. Nie wycieraj plamy. Wcieranie spowoduje wbijanie moczu głębiej w strukturę włókna, co może skutkować powiększeniem plamy. Proces ten warto powtórzyć kilkakrotnie.

Gdy skończysz, możesz posypać plamę samą sodą oczyszczoną. Absorbuje ona wilgoć oraz poprawi skuteczność czyszczenia. Po wyschnięciu możesz usunąć nadmiar sody za pomocą odkurzacza.  

Usuwanie plam z moczu

Profesjonalne usuwanie plamy i zapachu moczu za pomocą odkurzacza piorącego

Wspominaliśmy już wyżej, że domowe sposoby mają za zadanie przede wszystkim ograniczyć siłę oddziaływania moczu na materiał. Powyższa metoda usuwania mocz zneutralizowała go chemicznie, ale w większości przypadków nadal znajduje się on wewnątrz włókna. Pozostawiony w takim stanie, po jakimś czasie może spowodować żółte plamy lub zacieki, ciężkie do usunięcia.

Ci, którzy próbowali ręcznego czyszczenia tkaniny zapewne potwierdzą, że nie jest ono wystarczająco skuteczne. Do efektywnego wyciągnięcia moczu z głębi tkaniny należy wprowadzić proces płukania, który możemy uzyskać za pomocą odkurzacza piorącego (ekstrakcyjnego). Z kolei użycie profesjonalnego sprzętu musi iść w parze z zastosowaniem profesjonalnej chemii, dedykowanej do tego rodzaju zabrudzeń. Więcej o metodzie ekstrakcyjnej dowiesz się z artykułu: Na czym polega pranie ekstrakcyjne.

W przypadku, kiedy mamy do czynienia z zabrudzeniem po moczu, gra toczy się nie tylko o usunięcie plamy, ale również o usunięcie zapachu moczu. Jako, że Indygo oferuje fachowe pranie i czyszczenie tapicerki oraz dywanów mamy swoje metody na neutralizację takich przykrych zapachów. Do tego celu używamy dwóch specjalistycznych środków. Pierwszy, to środek czyszczący o specjalnej formule do usuwania zapachu i osadu z moczu. Neutralizuje on chemicznie mocz zapobiegając trwałym zaplamieniom. Drugi środek ma głównie działanie bakteriobójcze i dezynfekujące oraz likwidujące nieprzyjemny zapach. Zastosowanie samych płynów zapachowych zamaskuje zapach moczu tylko na krótki czas, ponieważ nie usunie źródła woni. Oczywiście wszystkie używane przez nas środki są bezpieczne dla materiału.

W przypadku plam z moczu zalecane jest wypranie całego mebla, dywanu lub materaca. Czyszczenie jedynie fragmentu, który miał kontakt z moczem może spowodować, że po wyschnięciu wyczyszczona część będzie się różnić od reszty materiału.

Jeśli jesteś z Warszawy lub okolic? Sprawdź ofertę usług prania i czyszczenia Indygo:

 

Call Now Button