Wszystko co należy wiedzieć w kwestii utrzymania wykładziny dywanowej w czystości. Kompletny poradnik dotyczący czyszczenia oraz prania wykładzin.
Gdzie sprawdzają się wykładziny dywanowe
To czy na powierzchni podłogi położone zostaną panele, deski, płytki, gumoleum, czy też dywan lub wykładzina wymaga starannego przemyślenia. Czynniki, które należy wziąć pod uwagę to przeznaczenie pomieszczenia i prognozowane natężenie ruchu w nim, a także wystrój oraz konieczność potencjalnego wyciszenia/ocieplenia.
W firmach
Każdy obiekt ma swoją specyfikę i będzie wymagał produktu o innej klasie zużycia, grubości, innego runa itd. Podmioty komercyjne i publiczne bardzo chętnie stosują wykładziny dywanowe. Bardzo dobrze sprawdzają się one w biurach, a także w kinach, teatrach oraz hotelach. Niewątpliwie spiszą się także w miejscach przeznaczonych dla dzieci – szkołach, przedszkolach, żłobkach, klubach i salach zabaw.
W domu
W mieszkaniach i domach, materiał ten najczęściej znajduje zastosowanie w sypialniach oraz pokojach dziecięcych. Zapewnia ona lepsze wyciszenie pomieszczenia i ociepla je, a także czyni miejsce bardziej przytulnym. Dobrze dobrane wykładziny pełnią istotne funkcje użytkowe – przede wszystkim wygłuszają oraz ocieplają. Z drugiej strony ich wygląd sprawia, że stają się również ciekawym sposobem ozdabiania pomieszczeń.
Bieżąca pielęgnacja wykładziny. Czyszczenie krótko po zakupie.
Prawda jest taka, że wystarczy zadbać o jej właściwą pielęgnację, a sama odwdzięczy się bezproblemowym użytkowaniem – i to przez wiele długich lat. Jak to zrobić?
Regularnie odkurzaj
Zależnie od specyfiki pomieszczenia, odkurzanie powierzchni wykładziny powinny być wykonywane od 1 do 6-7 dni w tygodniu. W pomieszczeniach o dużym ruchu (np. w biurach) zaleca się codzienne odkurzanie. W pomieszczeniach rzadko uczęszczanych może je przeprowadzać raz na kilka dni.
Gdy materiał jest względnie nowy, czyli przez okres mniej więcej pół roku od zakupu, powinno wystarczyć odkurzanie i ewentualne czesanie miękką szczotką (od czasu do czasu). Później, należy stosować także bardziej zaawansowane metody czyszczenia.
Czysta wykładzina ma wpływ na nasze zdrowie
Bieżąca, regularna pielęgnacja pozwala na w miarę skuteczną walkę z alergenami unoszącymi się w powietrzu i osadzającymi się na materiale. Nie da się jednak ukryć, że codzienna eksploatacja (chodzenie) sprawia, że brud, kurz, pył i inne zanieczyszczenia są wręcz “wbijane” w głąb włókien. To z kolei powoduje, że po pewnym czasie, zwykłe odkurzanie to zdecydowanie za mało.
Metody na pranie wykładzin – sposoby na skuteczne czyszczenie
Od jednego do nawet kilku razy rocznie wypada wykładzinę poddać bardziej gruntownym zabiegom czyszcząco-pielęgnującym i profesjonalnemu praniu. Poprawi to nie tylko higienę pomieszczenia, ale także wpłynie pozytywnie na żywotność wykładziny.
Wyróżniamy dwie metody prania wykładzin – klasyczne pranie na mokro oraz czyszczenie na sucho. Obie te metody wymagają posiadania profesjonalnych środków chemicznych, a także specjalistycznego sprzętu (który można nabyć lub wypożyczyć).
Pielęgnacja i czyszczenie wykładziny na sucho
Pranie na sucho można przeprowadzić jedną z dwóch metod: kapsułkowania lub bonetowania. Niezależnie jednak od wybranej metody zawsze przed rozpoczęciem prac należy dokładnie odkurzyć całą powierzchnię mocno ssącym odkurzaczem, Dobrze jest także wyczesać ręcznie runo wykładziny.
W pierwszej z metod na sucho, czyli w kapsułkowaniu, najpierw należy spryskać wykładzinę specjalnym preparatem, a następnie wetrzeć go przy pomocy szorowarki. Preparat należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia – cząsteczki preparatu wchłoną cząsteczki brudu. Później wystarczy tylko odkurzyć dywan.
W bonetowaniu (bonnetowaniu) zaś, brud z wykładziny usuwany jest przy użyciu pada nałożonego na maszynę jednotarczową. Podobnie jak w przypadku kapsułkowania, powierzchnię wykładziny uprzednio opryskuje się środkiem czyszczącym, aby umożliwić migrację brudu z wykładziny prosto na czysty pad.
Kiedy czyścić „na sucho”?
Metody prania wykładziny na sucho nie są tak skuteczne, jak metoda na mokro, dlatego należy je traktować raczej jako działanie mające na celu ograniczenie częstotliwości przeprowadzania czyszczenia dogłębnego (na mokro). Metoda „na sucho” ma sens, gdy stosujemy je raz na okres od 1 do 3 miesięcy.
Niewątpliwą zaletą tego sposobu jest możliwość jej użytkowania praktycznie od razu po wyczyszczeniu. Wszystko przez fakt, iż nie dochodzi do jej przemoczenia.
Jeśli jednak myśli, że gdy nie widać paprochów ani plam, to wykładzina jest czysta, to musimy Cię zmartwić. Niestety, jest to bardzo błędne odczucie. Najlepiej je zdemaskuje profesjonalne czyszczenie wykładziny na mokro, które udowodni ile skrywało się w niej brudu oraz innych zanieczyszczeń.
Na mokro, czyli dogłębne pranie wykładziny
Ten sposób pielęgnacji nazywany jest także praniem ekstrakcyjnym. Wykonuje się ją za pomocą profesjonalnego odkurzacza piorącego, wody oraz specjalistycznych środków chemicznych, tzw. pre-spray, mających za zadanie oddzielić uporczywy brud od czyszczonej tkaniny. Więcej szczegółów o metodzie ekstrakcyjnej na naszym blogu: Na czym polega pranie ekstrakcyjne?.
Sposób ten doskonale spisuje się w przypadku wystąpienia plam, a także gdy wykładzina nie była dotychczas regularnie poddawana czyszczeniu. Regularna pielęgnacja i czyszczenie „na mokro” jest szczególnie ważne w przypadku wykładzin biurowych (obiektowych). Tę metodę charakteryzuje wysoka skuteczność w likwidacji bakterii oraz niehigienicznego brudu oraz nieprzyjemnych zapachów. Pranie wykładzin biurowych to nie jedyne zastosowanie metody ekstrakcyjnej – wykonuje się nią również tak zwane pranie mebli, czyli tapicerki meblowej (pranie kanap, foteli, krzeseł) , pranie materacy, a także pranie dywanów oraz pranie tapicerki samochodowej.
Plama na wykładzinie – jak usunąć.
Powyżej, sporo miejsca poświęciliśmy ogólnemu utrzymaniu wykładziny w czystości. Co jednak, gdy zabrudzenia na niej są mniej typowe – na przykład powstały w wyniku rozlania napoju, albo upuszczenia posiłku?
Po pierwsze: lepiej odpuścić domowe detergenty, takie jak płyn do mycia naczyń czy też mydło z wodą. Plamy nie usuną, a zazwyczaj tylko pogorszą sytuację doprowadzając do utrwalenia całego zabrudzenia.
Jak zatem domowym sposobem usunąć plamy? Najważniejsze, to zebrać nadmiar wilgoci – na przykład przykładając suchy ręcznik. Później, pomocna będzie soda. Koniecznie przeczytaj nasze porady z artykułów:
Mimo wszystko, najlepszym wyborem będzie jednak postawienie na profesjonalne odplamiacze. Czy one wystarczą? Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że nie do końca. Dokładne usunięcie plam z wykładziny jest możliwe poprzez zastosowanie dedykowanych środków oraz ich bardzo dokładne wypłukanie – najlepiej za pomocą profesjonalnego odkurzacza.
W tym miejscu warto wspomnieć, że pozostawienie plamy “samej sobie”, może doprowadzić do trwałych uszkodzeń (objawiających się chociażby odbarwieniami włókien).
Pranie wykładziny Warszawa
Szukasz firmy, która zajmie się profesjonalnym wyczyszczeniem Twojej wykładziny dywanowej w Warszawie? Pranie ekstrakcyjne tapicerek, wykładzin i dywanów to nasza specjalność. Bogate doświadczenie Indygo zdobyte podczas realizacji setek zleceń pozwala na skuteczne usunięcie plam różnego pochodzenia oraz dokładne odświeżenie wykładziny w domu i biurze. Zobacz nas w praktyce:
Chcesz, aby podobne efekty pojawiły się także u Ciebie? Indygo oferuje profesjonalne pranie wykładziny biurowej w Warszawie i okolicach. Służymy fachową pomocą i profesjonalnym doradztwem.