fbpx

Czasami zdarzy nam się przez przypadek zostawić ślad po długopisie na tapicerce skórzanej. W zwalczaniu takich zabrudzeń bardzo ważne jest prawidłowe postępowanie. Poniżej opisujemy jak sobie z tym poradzić. Wpis dotyczy skóry gładkiej zamkniętej. Skóry otwarte typu nubuk, zamsz, anilina należy traktować zupełnie inaczej.   

Walka z tuszem na tapicerce skórzanej. O czym należy wiedzieć?

Najważniejszą rolę w usuwaniu tuszu odgrywa szybkość reakcji, tak samo jak w przypadku zabarwienia farbą z ubrań. Pigmenty tuszu wnikają w głąb struktury skóry. Im więcej tuszu na powierzchni skóry się znajduje, tym większą szansę mamy na rozpuszczenie i usunięcie. Nie używaj środków typu mydło, płyn do mycia naczyń, rozpuszczalnik, zmywacz do paznokci. Wymienione produkty jedynie utrwalą plamę i uszkodzą strukturę skóry. Do tego zabiegu należy używać jedynie profesjonalnych środków.

Profesjonalny produkt do usuwania tuszu z tapicerki skórzanej

Profesjonalne preparaty do regularnego czyszczenia skóry niestety zawodzą w usuwaniu tuszu. Do tej czynności dedykowane są specjalne produkty w formie szminki/sztyftu. Każdy producent jasno opisuje sposób użycia produktu. Zalecane jest, aby sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy środek nie odbarwia skóry. Zdarza się to bardzo rzadko, a nawet jeśli to odbarwienie nie będzie tak widoczne jak plama po tuszu.

Dlaczego nie każdą plamę po tuszu można usunąć?

Czynników jest kilka. Im dłużej pozostawiamy tusz na tapicerce, nasze szanse na usunięcie maleją. Tydzień bez reakcji może już być zbyt długim okresem. Dużo zależy od kondycji naszych mebli. Jeżeli meble mają kilkanaście lat, nie były sukcesywnie pielęgnowane, a lakier ochronny nie spełnia swoich funkcji to istnieje duże prawdopodobieństwo, że tusz momentalnie wsiąknie w głąb skóry, powodując natychmiastowe odbarwienie, niemożliwe do usunięcia. Stosowanie niewłaściwych produktów tylko utrwala zabrudzenie.

Malowanie mebli skórzanych

W momencie, gdy profesjonalne środki zawodzą, jedyną metodą jest zamalowanie elementu zabarwionego. W przypadku mebli starszych często zaleca się ogólną renowację całości mebla, gdyż miejscowe podmalowanie może spowodować nieestetyczny wygląd mebla.  

Call Now Button